Czy można, pozbyć się lokatora przed sprzedażą mieszkania?

jak-sprzedac-mieszkanie-lokatorem

Czy można, pozbyć się lokatora przed sprzedażą mieszkania?

Czy można, pozbyć się lokatora przed sprzedażą mieszkania?

jak-sprzedac-mieszkanie-lokatorem

Sprzedaż mieszkania z zameldowanym lokatorem nie należy do łatwych zadań, aczkolwiek jest to do zrealizowania. Tak więc, jak sprzedać mieszkanie z zameldowanym lokatorem?

Trzeba tu podkreślić, że sprzedaż mieszkania z lokatorem, a zwłaszcza z lokatorem zameldowanym, budzi bardzo wiele wątpliwości wśród potencjalnie zainteresowanych. Podstawowym powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że polskie prawo nadmiernie chroni nawet uciążliwych najemców.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem nie jest takie proste, ponieważ kupcy omijają szerokim łukiem taką nieruchomość. Nikogo to nie dziwi, gdyż obawiają się problemów, jakie mogą z tego wyniknąć.Jeżeli chcemy dokonać efektywnej sprzedaży mieszkania własnościowego z lokatorem, z pewnością nie można ukrywać przed kupcem sytuacji prawnej nieruchomości.

Osoby poszukujące własnego mieszkania sceptycznie traktują oferty o sprzedaży mieszkania z lokatorem zameldowanym. W związku z tym, każdy sprzedający taką nieruchomość powinien liczyć się z kilkoma wadami, które całej transakcji będą towarzyszyć. Pierwszą z nich są trudności ze znalezieniem nabywcy, drugą z kolei stanowi stosunkowo niska cena, w porównaniu z tymi, które dotyczą podobnych nieruchomości na rynku wtórnym. Zatem to, czy sprzedaż mieszkania własnościowego z lokatorem, wobec tak istotnych wad ma sens, zależy tylko i wyłącznie od prawnego właściciela nieruchomości. 

KUPUJĄC MIESZKANIE Z LOKATOREM CO ZROBIĆ MOŻEMY W TEJ KWESTII?

Przy zakupie mieszkania wraz z najemcą mamy możliwość jego eksmisji, składając  odpowiedni wniosek do sądu.Można przypuszczać, że to łatwy proces, ale niestety nie zawsze tak jest, ponieważ takie procesy mogą trwać latami, a uciążliwy lokator wcale nie musi być skory do współpracy. Sąd, orzekając o eksmisji, rozstrzygnie czy lokatorowi przysługuje prawo do mieszkania socjalnego. Zgodnie z przepisami, w takiej sytuacji gmina ma obowiązek zapewnienia lokum osobie eksmitowanej, lecz możemy również zacząć go szukać na własną rękę. Tu warto zwrócić uwagę na to, że jeżeli gmina zbyt długo nie podejmie żadnych kroków w tym kierunku, to w takiej sytuacji, mamy możliwość ubiegania się o odszkodowanie z tego tytułu.

No Comments

Post A Comment